דלג לתוכן דלג לפוטר

משרד הבריאות וגומא גבים משיקים מסלול לימודים חדש בישראל לטיפול בטראומה והתמכרויות.
ראיון עם שרון רנדליך מפתחת התוכנית

בעשור האחרון חלה עלייה חדה בצורך באנשי מקצוע, יועצים ומטפלים בתחומים שונים וביניהם התמכרויות, טראומה ופוסט טראומה.

מאז אירועי ה – 7 באוקטובר, היקפי המתמודדים עם טראומה עלה באופן ניכר והנתונים מראים שמעל חצי מיליון ישראלים הוגדרו כסובלים מטראומה וזהו מספר שלא לוקח בחשבון את הטראומה המשנית שחוו כמעט כל אזרחי ישראל.

עם העלייה בהיקפי המתמודדים עם הטראומה חלה עלייה ניכרת גם בתחום ההתמכרויות והקשר בינהם ידוע. הנתונים שמפרסם המרכז הישראלי להתמכרויות מראה שמתמודדים עם פוסט טראומה הם בסיכון גבוה של 40 אחוז להתמכרויות – לחומרים או להתנהגויות.

העומדים בראש המחלקה לטיפול בהתמכרויות שבמשרד הבריאות הבינו, עוד לפני ה 7 לאוקטובר, שיש  צורך מיידי להגביר באופן משמעותי את המענים הקיימים היום למתמודדים עם מצבי תחלואה כפולה – טראומה והתמכרות.

וכך, בשיתוף פעולה חדש שנרקם בין המחלקה לטיפול בהתמכרויות של משרד הבריאות ומכללת גומא גבים, יושק לראשונה בישראל, מסלול לימודים תלת שנתי להכשרת Trauma & Addiction Counselors שהם למעשה אנשי המקצוע שיתמקדו בתחום ההתמכרויות והטראומה ויעניקו מענה מדוייק למתמודדים. התוכנית מיועדת לבוגרי תואר ראשון במקצועות הטיפוליים, לדוגמא: פסיכולוגיה, קרמינולוגיה, עבודה סוציאלית, יועצים חינוכיים ותארים טיפוליים נוספים ובוגרי התוכנית יוכשרו ללוות מתמודדים במצבי התמכרויות וטראומה והם יוגדרו במשרד הבריאות כיועצי TAC  ויוכלו להשתלב במרכזי גמילה של קופות החולים, בתי חולים לבריאות הנפש במחלקות תחלואה כפולה, בקופ”ח וכמובן במסגרות פרטיות.

 

שרון רנדליך, שותפה בגומא גבים, פסיכותרפיסטית ומנהלת אקדמית בקבוצת גומא גבים, פיתחה את תוכנית לימודי ה TAC בשיתוף הגב’ אורית שטרנברג – שמונתה למרכזת האקדמית של התוכנית ומי שהייתה מנהלת ההדרכה של הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול.

 

נפגשנו עם שרון כדי לשאול ולהכיר את התוכנית לעומק.

מהו מסלול לימודי ה TAC  ומדוע פותחה תוכנית חדשה כשיש מטפלים כמו פסיכולוגים קליניים שיכולים לתת מענה לצורך הקיים?

תוכנית הלימודים של יועצי TAC מכשירה באופן מעמיק אנשי מקצוע שיוכלו ללוות, לתמוך ולייעץ למתמודדים עם תחלואה כפולה במצבי התמכרות וטראומה וגם מצבים פרטניים של התמכרויות או טראומה בלבד. מסלול הלימודים משולב ומעמיק ומציע מחד הרבה מאוד ידע תיאורטי על תחומי ההתמכרויות והטראומה ולצד זאת כלים פרקטים שיאפשרו לתת את המענה המדוייק לזקוקים לו. במהלך הלימודים משולבת הרבה פרקטיקה לעבודה בקליניקה וכן סיורים במרכזי קופות החולים שמטפלים במצבים הללו.

לגבי פסיכולוגים קליניים, חשוב לי להתייחס ולומר שלא כל מי שהוא בעל הכשרה כמטפל הוא גם בעל ידע והכשרה מתאימה לטפל בתחום ההתמכרויות והטראומה, וכיוון שהם שני תחומים שדורשים ידע מעמיק וממוקד נדרשת למידה ופרקטיקה ספציפית בתחום.

בשנים האחרונות אנו רואים שיש מגמת עליה בהכשרת אנשי מקצוע שיוכלו ללוות תהליכים ממוקדים וקצרי מועד בתחום בריאות הנפש והם למעשה משלימים את הטיפול שמעניקה הרפואה הקונבנציונלית וכחלק ממגמה זו ומתוך המצוקה האמיתית הקיימת, פותחה תוכניות הכשרה ייחודיות כמו מסלול ה TAC  והיא הכרחית על מנת להנגיש טיפול איכותי ומקצועי לאוכלוסיות הזקוקות לו.

התוכנית לימודים כוללת 4 תעודות שונות, תוכלי לפרט?

תוכנית הלימודים בנויה מ 3 שנות לימוד כאשר כבר בשנה הראשונה, המתמקדת בלימודי המבואות, התלמידים יחלו את מסלול ההכשרה למאמנים אישיים.

השנה השנייה מוקדשת להרחבה הידע ומתמקדת בהתמכרויות וזו השנה בה התלמידים יעברו קורס להכשרת מטפלי  LICBT ACT – לטיפול קוגניטיבי התנהגותי עם אתגרי הנפש בעצימות נמוכה, בעיקר במצבי משבר, דיכאון, חרדה וטראומה ובשנה השלישית המוקדשת ברובה לפרקטיקה יעברו התלמידים גם את קורס הכשרה בשיטת 12 הצעדים להתמודדות עם הרגלי חיים ממכרים.

חשוב לי לציין שכל הקורסים בנויים על מודל עבודה פרקטי ובחרנו לשלב את הקורסים הללו מתוך הרצון להרחיב את סל הכלים של איש המקצוע. מצאנו שמודל העבודה באימון אישי מעניק כלים פרקטיים שמאפשרים למתאמן לייצר שינוי בחייו וחלק מהכלים הללו אפקטיביים גם לעבודה עם מכורים וכן במצבי טראומה.

בשנה ג’ התלמידים יחלו בפרקטיקה המחוייבת בתוכנית ולאר סיום הסטאז’ יוענקו להם 4 תעודות הכשרה. 3 של הקורסים: מאמנים אישיים, LICBT ACT והכשרת 12 צעדים וכמובן התעודה הסופית של סיום המסלול שתכשיר אותם ל  Trauma & Addiction Counselors

גומא גבים היא מהראשונים שפיתחו את תחום לימודי האימון בישראל, הכשרנו עד כה אלפי בוגרים שהם חלק מקהילת המאמנים המוכרת בישראל. סטודנטים שלמדו אצלינו משתפים שלימודי האימון היו עבורם משני חיים, תרמו להם גם באופן אישי וכן הפכו אותם לבעלי מקצוע.

והדבר החשוב להדגיש הוא שמשרד הבריאות בחר בנו כגוף שיעביר את ההכשרה הזו וכל התכנים אושרו על ידי משרד הבריאות כולל האימון.

מדוע המסלול מקנה תעודת יועץ ולא מטפל?

כחלק מהחלטת משרד הבריאות, וכפי שמקובל בעולם כולו, הכשרת אנשי המקצוע שיעסקו בתחום ההתמכרויות והטראומה יוגדרו כיועצים והם יעסקו יעניקו טיפול הוליסטי הכולל ליווי, תמיכה וייעוץ למתמודדים עם התמכרויות וטראומה.

שותפים רבים הבאים מעולמות הטיפול, העבודה הסוציאלית, הקרמינולוגיה, הפסיכיאטריה חברו אלינו מתוך הבנת החשיבות במקצוע זה וכן מתוך האמונה כי יועצים עם הכשרה שכזו יוכלו לתת את המענה הנכון לבעלי התחלואה הכפולה.

היכן ניתן לעבוד אחרי שמסיימים את לימודי ה TAC?

כחלק מהסטאז’, בוגרי מסלול לימודי TAC  כבר יתנסו בעבודה במרכזי ההתמכרויות והטראומה הציבוריים העובדים עם משרד הבריאות. ייתכן ובהמשך הדרך נפתח את הסטאז’ גם לעמותות וגופים פרטיים שפעילים בתחום.

בהמשך, יוכלו להשתלב בכל המקומות שבהם עוסקים בהתמכרויות ובטראומה, בין היתר במרכזי גמילה (פרטיים, מגזר שלישי, ציבורים), בקופות החולים, בבתי חולים, מחלקות לתחלואה כפולה וכמובן בקליניקות פרטיות.

אבל בדבר אחד אני בטוחה, לבוגרי התוכנית תהיה שפע עבודה אם רק ירצו בכך וזה משתי סיבות מרכזיות: האחת – בגלל שהתוכנית בנויה מהצרכים שמשרד הבריאות מבקש ומאשר ושנית – בגלל הצורך הגדול של אנשי מקצוע בתחום.

יחד עם המחלקה להתמכרויות במשרד הבריאות, אנו עובדים על יצירת חסות של המשרד לתוכנית זאת, מה שיחזק את ההכרה במקצוע היועץ ולאחר חסות זו ההשתלבות של הבוגרים בגופים המטפלים בהתמכרויות ובתחלואה כפולה, עוד תעלה.

הלימודים הם תאורטיים ועשירים בידע מעמיק אך גם חוויתיים, התפתחותיים, כוללים סיורים מרתקים וטרנספורמציה אישית. 

 

בוגרי המסלול יוכלו לקחת את ההכשרה הזו ולהתאים אותה לתכונות והכישורים האישיים של כל אחד תוך שילוב תחומי הלימוד הנוספים והרקע המקצועי ממנו הם מגיעים.

מתי מתחיל המחזור הראשון?

המחזור הראשון מתחיל בנובמבר 2024 והוא מיועד לבוגרי תואר ראשון בתחומים טיפוליים, כמו: פסיכולוגיה, סוציולוגיה, חינוך מיוחד, קרמינולוגיה ועוד

תוכן נוסף שיכול לעניין אותך

התוכנית החדשה בשיתוף משרד הבריאות: על התמכרויות וטראומה

עמרי גפן מראיין את שרון רנדליך
עמרי גפן בשיחה עם שרון רנדליך על תוכנית לימודים חדשה בשיתוף משרד הבריאות להכשרת יועצי התמכרויות וטראומה, ושואל את השאלות הכי מעניינות: למה התוכנית הזו חשובה דווקא בימים טרופים אלו? מהי זו תחלואה כפולה? איך ה - 7.10 שינה את חוקי המשחק? ולמה היום נדרשים יועצים דווקא בתחומים האלה? שרון מספרת על יתרונות המסלול אל מול אופציות אחרות ומסבירה את ההבדל בין יועצים, מאמנים ומטפלים וכן מי יכול וכדאי לו להרשם ולקחת חלק במסלול הכשרה כל כך משמעותי שיסייע לרבים שזקוקים לעזרה. להמשך קריאה >

על מנהיגות ואמון בארגונים בחברה האזרחית

עמרי גפן מראיין את אפרת שקד
אפרת שקד בשיחה עם עמרי גפן, על מנהיגות, השפעה, יחסים בין מגזרים ואמון. אפרת מביאה פרספקטיבה רחבה ועמוקה מתוך ניסיון בתפקידי ניהול בכירים בארגונים עסקיים, חברתיים וציבוריים ומסע אישי מתמשך. שיחתם נוגעת בשאלות האימפקט של ארגוני החברה האזרחית, בשיתופיות ובאמון פנים ובין מגזרי. להמשך קריאה >

CCO: המקצוע החדש והמתפתח שיהפוך כל ארגון למוביל ורלוונטי

יהודה אטיאס מראיין את עמרי גפן
הפודקאסט המרתק הזה, עוסק הפעם באחד התחומים החדשים בישראל (ובעולם) בו תוכלו לשמוע את כל הפרטים על המקצוע שבימים אלה מתורגם מחזון למציאות – תפקיד ה-CCO החדש. בעידן בו תפקידים רבים יעלמו, אין ספק שתפקיד חדש ומשמעותי זה יזכה להכרה וצמיחה. התפקיד חיוני לא רק לעיתות משבר, אלא להתנהלות בעולם מורכב, החל מיצירת אימפקט חברתי ועד צמיחה עסקית - בתוך ובין ארגונים, קהילות ומגזרים. יהודה אטיאס מנכ"ל קבוצת גומא-גבים בשיחה מרתקת עם עמרי גפן, מנהל CCO ושותף בקבוצה. בשיחתם הם עוסקים במאפייניו הייחודיים של מנהל שיתופיות בארגון ובהכשרה – הראשונה בישראל (ובעולם) לתפקיד המשמעותי והרלבנטי לתקופה זו, עבור כל ארגון בכל מגזר. להמשך קריאה >

שיחה פתוחה ומרתקת על המהפכה במרחב הניהולי

עמרי גפן מראיין את טל רבן
עמרי גפן נפגש עם טל רבן שבעשור וחצי האחרונים היה מנכ"ל קוקה קולה, טרה וקימברלי קלארק ובשיחתם הפתוחה והמרתקת הם מדברים על תהליכי השינוי במרחבי הניהול והמנהיגות ועל השפעתה של התרבות הארגונית במיוחד בתקופה זו. עוד הם מדברים על איך וכמה זמן לוקח לעשות שינויים בתרבות ארגונית לאור השינויים שמתרחשים בעולם ועל חשיבות ניהול הממשקים ושיתופי פעולה בתוך הארגון ומחוצה לו. להאזנה לפרק היכנסו להמשך קריאה >

המפתח לשינוי: איך להתגבר על המחסומים העסקיים והאישיים בדרך להצלחה המקצועית

מאת: חן לוי קליין
כל עצמאי בעל עסק או יזם, מתמודד בשלב זה או אחר עם נושא של תקיעות בעסק. אנו לעיתים נתקלים בחוסר יכולת לראות את התמונה הגדולה ולהבחין בפתרונות שעומדים ממש לנגד עיננו. חן לוי קליין, מומחית לתהליכי שינוי והתפתחות משתפת אותנו במספר תובנות וכלים מעשיים לפריצת הדרך שתוביל אותנו ממצב של תקיעות העסק ועד להצלחה. להמשך קריאה >

מהו CCO? מתוך ספרו של עמרי גפן: “עוצמת השיתופיות – מאגו סיסטם לאקו סיסטם”

מאת: עמרי גפן, בהוצאת מטר
עמרי גפן, מומחה לתחומי השיתופיות והמו"מ ומחבר הספר "עוצמת השיתופיות מאגו סיסטם לאקו סיסטם" עונה בספרו על שאלות אלו בפרק 8 שמוקדש לתיאור מקצוע העתיד CCO או בשמו המלא Chief Collaboration Officer להמשך קריאה >

מקצוע העתיד: CCO – מנהל שיתופיות והזדמנויות בארגונים

מאת: מערכת האתר
ברגעים שבהם ההיסטוריה נכתבת מחדש, גם משמעויות חדשות מתהוות ותפקידים עכשוויים נולדים. נפגשנו עם עמרי גפן מוביל התוכנית הראשונה בישראל להכשרת מנהלי CCO או בהרחבה Chief Collaboration Officer ושאלנו אותו את כל מה שמנהלים צריכים לדעת להמשך קריאה >

מה תרצה להיות כשתהיה גדול

מאת: חן לוי קליין
תארו לכם שהייתם יכולים לחזור בזמן ולבחור במה הייתם רוצים לעסוק. האם הייתם בוחרים בתחום בו אתם עוסקים היום או אולי בחירה אחרת? חן לוי קליין, מאבחנת אישיות ומאמנת אישית ועסקית מדברת על שינויים ומה שחשוב לדעת על התהליך להמשך קריאה >

הסוד של הסרנדיפיטי: איך להפוך אקראיות להזדמנות

עמרי גפן מראיין את אסנת מירון
אסנת מירון ועמרי גפן, בשיחה על רשתיות וסרנדיפיטי. מה הן רשתות, ולא רשתות חברתיות המוכרות לנו, למה לארגונים כדאי להקים רשתות ומה הערך בכך, בעיקר בכל הקשור ליצירת אימפקט. איך ליצור ולתחזק רשתות? מה בין רשתות וסרנדיפיטי - האקראיות המבורכת, ומדוע לדבר עם זרים? ואיך מעצימים את ההשפעה שלנו בעולם בעזרת אקראיות הווייתית ומתוכננת. פרק מעניין ומסקרן במיוחד. להמשך קריאה >

איך לשמור על הזוגיות, האושר והתשוקה המינית בתקופת משבר ומלחמה

שרון רנדליך מראיינת את דנה ויינשטיין אורן
האם יכולה להיות תשוקה מינית בזמן מלחמה? מה הקשר בין טראומה למיניות, כיצד אוכלוסיות שונות מתמודדות עם שמירה על הזוגיות והקשר האינטימי, עם דגש על אנשי כוחות הביטחון ומילואימניקים. שרון רנדליך הזמינה לשיחה פתוחה את דנה ויינשטיין אורן לשיחה על כל מה שניתן לעשות כדי לשמר את התשוקה, גם ברמה האישית וגם ברמה הזוגית להמשך קריאה >

חרדה חברתית וטיפים להתמודדות

מאת: מערכת האתר
אחד הסוגים הנפוצים בעולם של חרדה הוא חרדה חברתית, וסוג זה יכול להופיע בגילים שונים ובקרב אוכלוסיות מגוונות. מהי חרדה חברתית וכיצד היא פוגעת באיכות חיינו? על כך נענה במאמר זה. להמשך קריאה >

טראומה וחרדה אצל ילדים: איך להתמודד

שרון רנדליך מראיינת את רנית ארצי
מה היא טראומה? איך היא באה לידי ביטוי אצל ילדים? איך מתמודדים עם התקפי חרדה בתקופה לא פשוטה זו? על כך ועל עוד, שרון רנדליך בשיחה רגישה ורלבנטית עם רנית ארצי, מרפאה בעיסוק ומדריכת הורים, מנהלת את מערך הריפוי בעיסוק במחוז מרכז בקופ"ח במכבי ומובילת תחום הדרכת הורים בקבוצת גומא גבים. בשיחתן בין היתר הן עסקו בכלים וטכניקות לעבודה עם הורים בקליניקה וכן הצגת מודל נ.ח.ת ככלי פרקטי להורים בבואם לסייע לילדיהם ברגעי מצוקה. להאזנה לפרק היכנסו להמשך קריאה >

רוצה ליצור איתנו קשר?

נשמח לחזור אלייך, רק צריך למלא פרטים    קורסים במכללה
    דילוג לתוכן