דלג לתוכן דלג לפוטר
3 דרכים לחיזוק חוסן היחסים בארגון

3 דרכים לחיזוק חוסן היחסים בארגון

3 דרכים לחיזוק חוסן היחסים בארגון

חוסן היחסים בקרב חברי הארגון הוא מפתח להצלחה עסקית. ההצלחה העסקית תלויה במרכיבים רבים, חלקם חיצוניים כגון מצב השוק, שיווק, תמחור, וחלקם פנים ארגוניים.
חוסן היחסים הוא מרכיב מרכזי במרחב הפנים ארגוני. מרכיבים כדוגמת אמון, עבודת צוות, אחריות מרחיבה, בטחון פסיכולוגי, כבוד והערכה הדדית מהווים שמן בגלגלי המערכת ומאפשרים לפעילות הארגונית לזרום באפקטיביות ללא מעגלי בזבוז אנרגיה ההולכים על מאבקי אגו, סמכויות וקרדיט.

למה בניית חוסן ארגוני שכזה חשובה דווקא עכשיו?

היום עולה הצורך ביצירת יתרון תחרותי בציר המשאב האנושי. הטכנולוגיה זמינה ואחידה, המידע זמין לכל, העולם הגלובלי מאפשר ייצור במחירים זולים מעבר לים כך שקשה לייצר יתרון תחרותי בר קיימא. במגרש בו כל השחקנים נגישים לכל היכולות, עבודת הצוות והסינרגיה של כל נבחרת היא הגורם המבדל, שם טמונה ההצלחה.

אם זה כל כך ברור אז למה ארגונים רבים כל כך נופלים בתחום החוסן החברתי? סיבות רבות לעניין, אני מאמין שעיקר הפער נובע מהיעדר מתודולוגיה סדורה עקבית ושיטתית לחיזוק תחום היחסים בארגון. היחסים נתפסים כדבר התלוי באופי האנשים ושאינו ניתן לשינוי. מנהלים מרגישים באזור הנוחות בשדה המספרים, המשימות והתפעול היומיומי. היעדר מתודולוגיה גורמת לנושא היחסים להיתפס כתחום “רך” החונה אצל משאבי אנוש.

אך לא כך העניין, מדובר בנושא בעל ההשפעה המרבית על ביצועי הארגון ומתוך כך עליו להיות בעיסוק מתמיד על שולחן ההנהלה. בארגון בריא הפעולה לחיזוק חוסן היחסים מקודמת ע”י תוכנית שנתית, הכשרות, יעדים משותפים, שגרות ארגוניות, חוסן ארגוני והרבה עיסוק הנהלה בתרבות הארגונית. במאמר זה אשתף בשלושה ערוצי פעולה שונים שהשילוב בניהם מייצר תוכנית ארגונית מלאה ומקיפה.

חוסן יחסים דרך הראש הלב והרגליים

הראש

העיסוק בחיזוק חוסן היחסים נעשה במקביל בשלושה צירים – הראש, הלב והרגליים. הציר הראשון מכונה כאן “ראש”, מדובר במרחב החשיבה, הסדר והיכולת הניהולית לפרק את השלם למרכיביו. כשם שהמדע יודע לפרק דברים ולתאר כיצד הם עובדים כך פעולתו של המנהל בציר זה היא לפרק את שדה היחסים בארגון למרכביו ולאבחן מה עובד והיכן נדרשת התערבות.

קל מאוד למנהלים להסתפק בכותרת כללית שהארגון מאוחד, זה לא מספיק מקצועי. סיסמאות על משפחה אחת, בית אחד, חברה אחת הן שטחיות ורק מגבירות את ניתוק ההנהלה מהנעשה בשטח. יש הכרח להבין מהן סיבות העומק לקונפליקטים ולאתגרי היחסים. האם זה עניין של צרכים שמתנגשים, האם יש כאן עניין של מבנה ארגוני או תרבות ארגונית שלא מקדמים שיתופיות או שמדובר בכלל על סדרי עדיפויות שונים הגורמים לתסכול בקרב אחד מצדדי הממשק. העבודה כאן דורשת מקצועיות ויכולת ניתוח שתאתר את המחסומים הארגוניים שמעכבים את הסינרגיה והנגינה המשותפת. מודל ה- E.C.A (Effective Collaboration Analysis) מסייע למנהלים לדייק ולאתר את נקודות הכשל והצמיחה במרחב השיתופיות הארגוני.

אלמנט נוסף בציר ה”ראש” קשור ליכולת לתכנן קדימה, לצפות למרחוק. בטרם יציאה לפרויקט גדול יש צורך לשכלל את שדה היחסים. לשבץ אנשים מתאימים בעלי אוריינטציה שיתופית, לייצר מבנה ארגוני שמחלק נכון אחריות בסמכות, לאתר בעלי עניין רלוונטים בתוך מחוץ לגבולות הארגון, לנתח צרכים ואינטרסים עוד בטרם היציאה לדרך המשותפת, ובקיצור- לתכנן אופרציה שיתופית.

הלב

אם אמרנו שהראש בא לפרק דברים ולראות איך הם עובדים, הלב בא לחבר דברים ולתת להם משמעות. ציר הלב קורא למנהל לייצר שייכות ומשמעות בקרב העובדים שלו. היכולת לבנות סיפור ארגוני אליו יתחברו כלל העובדים. היכולת להתיך את הלבבות הקרים על ידי אמפתיה ומקום לכל אחד בתוך המערכת. מחלקות שונות צריכות להבין את הייחודיות שלהם והתרומה שלהן לשלם הארגוני, יעדים משותפים וחגיגת הצלחות משותפות יחברו את השונים וינמיכו את חומות האגו. זו משימה לא פשוטה הכוללת הרבה פרטים ועיסוק יומיומי, אך השכר שבצידה הוא פיתוח תרבות ארגונית של חוסן יחסים.

ציר הלב מחייב את ההנהלה לאקטיביות. כשם שהלב פועם בכל רגע, וכשם שהלב מזרים את הדם לכל חלקי הגוף השונים כך מצופה מההנהלה לחיות שיתופיות ולא רק להרצות באופן כללי על חשיבות העניין. ההנהלה נדרשת להוות דוגמא אישית ולתקשר את השיתופיות לכל חלקי הארגון.

הרגליים

ציר חיזוק החוסן על ידי הרגליים בא לבטא את מרחב ההרגלים. בשונה מה’ראש’ המחושב וה’לב’ הדואג, הרגליים פשוט הולכות. הרגלים ארגוניים משפיעים רבות על התרבות. קיימת השפעת מנהלים על ידי נאומים והרצאות אך קיימת  השפעה לא פחות אפקטיבית פשוט על ידי עשיה ויצירת דפוסים שיתופיים.

ארגון שחוגג ימי הולדת, ארגון שמסלולי ההכשרה משותפים, ארגון שמתכנס במסורתיות לציין אירועים ארגוניים מחזק על ידי הרגלים אלו את חוסן השיתופיות שלו. חשוב להגדיש שיצירת הרגלים ארגוניים אלו לא יכולה להגיע במנותק מיתר הצירים, אחרת האנשים יתכנסו ויהיו אחד “ליד השני” ולא אחד “עם השני”. בבניית ההרגלים הארגוניים נדרשת מחשבה מעמיקה ורגישה על האפקט שייווצר מכל מסורת שכזו. אנו מכירים ארגונים עם מסורות והרגלים שכבר מזמן לא משרתים את ייעודם, וכל סיבת הקיום שלהם עומדת על היותם מסורת ארגונית בלבד.

ההרגלים הארגוניים בונים את התרבות הארגונית. הרגלים מדויקים תומכים את הסיפור הארגוני. אדם מספר לעצמו את הנרטיב הארגוני קודם כל מתוך ההיגד ש”אצלנו עושים ככה…” ו”אנחנו כאלה”, שרשרת של מסורות בונה סיפור.

ההרגל לא חייב להיות תמיד בציר החגיגות, גם תחקיר של כישלון יכול להיעשות באופן המחזק חוסן יחסים בארגון. היכולת לייצר דפוס פעולה בו מתמודדים ביחד למול הכישלון, מתחקרים ברגישות ונחישות, מסוגלת לחזק את הארגון גם בסיטואציה בעלת פוטנציאל קונפליקט. גם עמידה מול משבר (פנימי או חיצוני) עשויה לחזק חוסן ביחסים כל עוד ההרגלים היומיומיים הם שיתופיים. דוגמא לדבר ניתן לראות בהתמודדות עם משבר הקורונה, ארגונים שבנו דפוסי שיתוף, דפוסי חלוקת אחריות ולא חלוקת אשמה, היטיבו לצלוח את המשבר ביחד דרך נרטיב ארגוני מאחד ולא כאוסף פריטים המאשימים אחד את השני.

לסיכום

מאוד אינטואיטיבי עבורנו לראות את הארגון כמכונה. יש תשומות, יש תפוקות, ואם רק נדייק את המרכיבים הנכונים בתפריט נקבל את המוצר האידיאלי. במאמר זה ניסינו לאתגר את הגישה הזו ולהסיט מעט את נקודת המבט כך שנתייחס לארגון גם כיצור אורגני, מתפתח, דינמי עם חיים משל עצמו.

מציאות החיים סביבנו מראה לנו שהמרכיב האנושי נוכח מאוד מהצלחה הארגונית. ארגונים הדומים מבחינת משאבים נבדלים בהצלחה שלהם בהתאם ליכולת לייצר חוסן יחסים בארגון.

שלושת הצירים שסימנו, הראש הלב והרגליים מאפשרים למנהל למסגר את מרחב הפעולה שלו בתחום חוסן היחסים בארגונו. לאורך השנים התפתח נסיון בתחום וחברת גומא גבים פיתחה מספר כלים ארגוניים שיסייעו להנהלה לפעול במתודולוגיה סדורה.

כלי אבחון רשתיים, שאלוני עמדות, מודלים לניהול קונפליקטים וליצירת סינרגיה ארגונית, מדידה ברורה של חוסן היחסים, הם רק חלק מהכלים הניהוליים שיועצי גומא גבים מספקים ללקוחותיהם.

כבר למעלה מעשור שארגונים מכלל המגזרי הפעילות נעזרים בכלי השיתופיות שלנו. בנקים, חברות היי-טק, משרדי ממשלה, חברות ביטחוניות, עמותות שונות ועוד ועוד.

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר לפגישת הכרות חינמית 1-800-366-116

הכותב הוא אלון בן יוסף, יועץ ארגוני, מגשר, מנחה קבוצות ומלווה תהליכי שינוי בארגונים.

 

ב 1.3.23 יתקיים בגומא גבים כנס בוטיק למנהלים בכירים בנושא שיתופיות, אם את.ה בכיר.ה בארגון נשמח לראות אותך>> להרשמה 

3 דרכים לחיזוק חוסן היחסים בארגון

תוכן נוסף שיכול לעניין אותך

מערכת היחסים בין מציאות לתודעה בימים מוטרפים אלו

שרון רנדליך מראיינת את ד"ר מתי הר לב
עמרי גפן נפגש לשיחה מרתקת עם עמרי דגן, ראש המדרשה הלאומית למנהיגות, ממשל וניהול, בה הם שוחחו על אתגרי השיתופיות במגזר הציבורי והרבה מעבר לכך. להמשך קריאה >

על זוגיות, חוסן ומה שביניהם: גם בימי מלחמה

מאת: מירב הקמון כחלון
בתוך הכאוס הזה עומדים בפנינו אתגרים לא פשוטים שדורשים מאיתנו להתמודד עם מציאות שלא צפינו לה במיוחד במרחב הזוגי והמשפחתי. מירב הקמון כחלון, מטפלת זוגית ומגשרת המתמחה בטראומה על רקע מלחמה, מציגה את הטיפים להתמודדות וחיזוק החוסן הזוגי שישמור על הזוגיות שלנו בימים אלה. להמשך קריאה >

טרור רצחני וטרור שקט: מה ההבדל ביניהם וכיצד ניתן להתמודד איתם?

מאת: מערכת האתר
טרור הוא אחד האתגרים הגדולים שהאנושות ידעה מימיה. הוא בא לידי ביטוי בשני ממדים האחד, הטרור הרצחני שפקד אותנו בשבעה לאוקטובר והשני, הטרור השקט, נקרא גם הטרור הפסיכולוגי והוא מתבטא בלוחמה על התודעה. 5 דברים שחשוב לדעת על סוגי הטרור וההתמודדות איתם. להמשך קריאה >

בין שבר למשבר: מתי אחד מסתיים ומתי השני מתחיל

מאת: שרון רנדליך
כששומעים את המילים שבר ומשבר אפשר להבין למה נוטים לייחס להם כמעט תמיד את אותה המשמעות, אך כשיורדים לעומק הדברים מתברר שלא כך הדבר וכי יש בהם שוני, והוא די מהותי.שרון רנדליך, פסיכותרפיסטית ומנהלת אקדמית בקבוצת גומא גבים עושה לנו סדר. להמשך קריאה >

זמן מלחמה: לשמור על עצמי ועל הקרובים שלי

מאת: עופר ערד
בימי התופת הקשים אנחנו והסביבה הקרובה שלנו נחשפים בלית ברירה באופן בלתי פוסק לזוועות ולתרחישי האימה שפוקדים אותנו בחדשות ובמדיה. עופר ערד, מאסטר טריינר NLP, ריכז כמה טיפים מגישת ה NLP שיעזרו לנו לשמור על עצמנו ועל הקרובים שלנו עד כמה שניתן כדי שנוכל לעבור את התקופה הזו עם מינימום טלטלות ומקסימום שמירה עצמית. להמשך קריאה >

להתמודד עם הילדים: תשובות פשוטות לשאלות קשות

מאת: רנית ארצי
אחד הקשיים בימים אלה הוא להתמודד עם השאלות של הילדים, שלא תמיד התשובות עליהן פשוטות. רנית ארצי, מדריכת הורים, מטפלת, מנחה ומובילה את תחום הדרכת הורים בגומא גבים מסבירה איך לגשת לשאלות הללו ולהתמודד עם חששות הילדים בגיל הרך: להמשך קריאה >

הדאגה מהיום שאחרי התופת: איך קמים מחדש

מאת: שרון רנדליך
אנחנו מכירים וחווים משברים מדי יום הן ברמה האישית והן ברמה המשפחתית אבל משבר לאומי כזה שנוגע בכל אחד ואחת מאיתנו עוד לא הכרנו. שרון רנדליך, פסיכותרפיסטית ומנחה של קורסי אימון בגומא גבים, מציגה את הדרך המומלצת להתמודד עם היום שאחרי התופת למי שזקוק לעזרה כדי לקום, ולו במעט, מאותה שבת הנורא הזו. להמשך קריאה >

על ניהול ומנהיגות בטלטלה

מאת: עמרי גפן
מאמר חדש ורלבנטי לתקופת המלחמה ולאחריה, אשר מבוסס על מפגשים של עמרי עם הנהלות שונות בתקופה זו. ידע רב קיים במרחבים של מנהיגות, חירום, טראומה וחוסן. במאמר הזה מרוכזים בתמצות הדברים הרלבנטיים ביותר עבור מנהלים בימים אלו. להמשך קריאה >

אפשר לעשות את זה אחרת: התנהלות בין הורים גרושים בזמן מלחמה

מאת: רותם פוקס
תקופות חירום ומלחמה מייצרים עומסים ולחצים באופן טבעי בתא המשפחתי בכלל ויכולים להיות מורכבים בתא של הורים גרושים בפרט. רותם פוקס, מגשרת זוגית ומשפחתית ומומחית לתהליכי גירושין, מציגה 5 טיפים שבעזרתם תוכלו לעבור את התקופה המאתגרת הזו עם מינימום של טלטלה אצל הילדים ומקסימום שיתופיות בין ההורים. להמשך קריאה >

עד כמה שניתן להקל: התמודדות עם ילדים עם הפרעות קשב בזמן מלחמה

מאת: ציפי קוברינסקי
ילדים עם הפרעות קשב מתמודדים בחיי היום יום עם אתגרים לא פשוטים שמציבים בפניהם קושי רב. במיוחד בימים קשים אלה, הם נתקלים באתגר עצום שמלווה בהצפות רגשיות העלולות להתעצם לממדים חריגים. ציפי קוברינסקי, מאמנת להפרעת קשב, מציגה אוסף של הנחיות שיעזרו לכם להתמודד טוב יותר ולסייע לילדיכם. להמשך קריאה >

גבולות מלחמה: מה להסתיר, מה לשתף את הילדים ואיך לעשות את זה נכון?

מאת: מערכת האתר
בימים מורכבים אלה, של אי ודאות וחוסר שקט, הילדים שלנו, בעיקר הצעירים שבהם, מתמודדים עם סיטואציות קשות, לא שגרתיות ואף חלקם חשופים למראות בלתי נסבלים, הכוללים תחושות פחד, חרדה, בהלה ואף הם מושפעים מההתנהגויות המועברות גם מאיתנו המבוגרים. אחת השאלות הנפוצות שנשאלת בקרב הורים רבים היא האם נכון לתווך לילדים את המתרחש או דווקא לגונן עליהם, לחסוך מהם ובכלל לא לשתף אותם. להמשך קריאה >

פסיכולוגיה חיובית: איך היא מסייעת לחיות חיים יותר טובים ומאושרים

מאת: מערכת האתר
פסיכולוגיה חיובית היא אחד הגורמים המשמעותיים ביותר לאושר שלנו. ובניגוד לפסיכולוגיה המסורתית, הפסיכולוגיה חיובית מתמקדת בחוזקות שלנו, בעוצמות וברגשות חיוביים. אז אם חשוב לכם להיות יותר מאושרים ולהבין כיצד ואיך היא באה לידי ביטוי בחיינו, קראו ושמרו. להמשך קריאה >

רוצה ליצור איתנו קשר?

נשמח לחזור אלייך, רק צריך למלא פרטים    קורסים במכללה
    דילוג לתוכן