דלג לתוכן דלג לפוטר
הגל החדש לטיפול והתמודדות עם אתגרי הבריאות הנפשית

הגל החדש של CBT לטיפול והתמודדות עם אתגרי הבריאות הנפשית

אדם לייטון

את גישת ה CBT  הקלאסית כולנו מכירים כבר שנים רבות כגישה שמתרכזת מכלול שיטות פסיכולוגיות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי באמצעות פרוטוקול ממוקד וזיהוי סימפטומים. אך כמו כל גישה, היא ממשיכה להתפתח ולייצר דורות חדשים, הגל החדש של גישת ה CBT היא גישת ה ACT, גישה שנותנת יותר משקל וחיבור להיבטים ריגשיים, למחשבות והתנהגויות ורק לאחר החיבור הפנימי וההבנה מה מניע אותי, היא מציעה כלים להתמודדות ושינוי.

 

במאמר זה, אדם לייטון  מומחה לטיפול בגישת ה ACT ומוביל מקצועי של קורס
מטפלי li-cbt act, מציג סיטואציות שונות בהם ניתן לטפל ע”י גישה זו ומדגיש כי בניגוד לגישות אחרות, ה ACT הינה גישה טיפולית שמייצרת גמישות פסיכולוגית, חיבור לערכים, חיזוק תשומת הלב לדברים שמפעילים אותנו והיא מעצימה את המטופל להתגבר על מחסומים פנימיים ליצירת שינוי מתמשך.

 

טיפול בגישה זו יעילה במיוחד בטיפול בחרדה, דיכאון, מתח ושיפור הרווחה הכללית.

 

להתעלות מעל החרדה: שחרר מהמאבק עם החרדה בסיוע טיפול בקבלה ומחויבות (ACT)

 

חרדה יכולה להרגיש בלתי ניתנת שליטה ואף לנהל אותך, אבל יש בך את הכוח להתמודד איתה. טיפול בקבלה ומחויבות (ACT) מספק לך את הכלים לנצח את החרדה ולחיות חיים מלאים ומשמעותיים. במקום להילחם במחשבות וברגשות שלך, ACT מלמד אותך לקבל אותם ללא שיפוט ולנקוט פעולה מחויבת כלפי הערכים שלך.

 

באמצעות תרגול מיינדפולנס וקבלה, תלמד.י להתנתק מאחיזת החרדה ולטפח מערכת יחסים חומלת עם המחשבות שלך. על ידי זיהוי והבהרת הערכים שלך, תוכל לקבוע מסלול לחיים תכליתיים, גם בנוכחות חרדה.

 

ACT מציעה כלים מעשיים לניהול חרדה ביעילות:

 

הפרדה (בינך למחשבות שלך): תרגל.י התבוננות במחשבות החרדה שלך מבלי להסתבך בהן. דמיינו את המחשבות שלכם מרחפות כמו עננים בשמיים. טכניקה זו עוזרת לך ליצור מרחק מדפוסי החשיבה המודאגים שלך ומפחיתה את השפעתם על הרגשות שלך.

 

פעולה המבוססת על ערכים: זהה צעדים קטנים וברי-השגה המתואמים לערכים שלך שאתה יכול לנקוט למרות החרדה. עסוק בפעילויות שמביאות לך סיפוק, התחבר עם אנשים אהובים, או עסוק בתחביבים המטפחים את רווחתך. מילת הקסם כאן היא ‘למרות’. כאשר אנחנו מצליחים לעשות דברים בהתאם לערכים שלנו, למרות הנוכחות של חרדה, אנחנו בונים חוסן ותיצור חיים עשירים ומספקים יותר. אנחנו מפסיקים לתת לחרדה לנהל אותנו, ולומדים לתת לערכים שלנו להוביל אותנו.

 

הישאר מעודכן לפוסטים הקרובים שלנו, שבהם נשתף טכניקות ACT מעשיות שיעזרו לך לנהל את החרדה ולהחזיר את השליטה. זכור, אתה חזק יותר מהחרדה שלך, ו-ACT כאן כדי להדריך אותך במסע שלך אל חיים משמעותיים ורווח נפשית.

 

ניהול מחשבות טורדניות עם טיפול בקבלה ומחויבות (ACT – הגל השלישי של CBT)

מחשבות טורדניות יכולות להיות מטרידות להפליא, אבל יש דרך למצוא יציבות בתוך הכאוס. טיפול בקבלה ומחויבות (ACT) מציע כלים חשובים שיעזרו לך לנהל ולנווט את האתגרים של מחשבות טורדניות. על ידי אימוץ קבלה, תשומת לב ופעולה מונעת ערכים, אתה יכול להחזיר לעצמך את השליטה בנפשך ולחיות חיים מספקים יותר.

 

להלן 4 טיפים מעשיים שיעזרו לך להתמודד ביעילות עם מחשבות טורדניות באמצעות ACT:

 

תרגול הפרדת מחשבות:

במקום להסתבך בתוכן המחשבות החודרניות שלך, תרגלו הפרדת מחשבות. התייחסו למחשבות שלכם כאל אירועים חולפים ולא כאל אמיתות מוחלטות. דמיינו את המחשבות שלכם כעלים צפים במורד נהר, ואפשרו להם לבוא וללכת ללא שיפוט או היקשרות. על ידי יצירת מרחק מהמחשבות שלנו, אנחנו יכולים להפחית את השפעתן ולהחזיר תחושת שליטה.

 

למעשה, על ידי ויתור על הניסיון לשלוט במחשבות שלנו (לשנות אותם, או להתפטר מהם), למעשה אנחנו מצמצים את ההשפעת המחשבות עלינו ועל המעשים שלנו.

 

לטפח קשיבות (מיינדפולנס):

עסוק בתרגולים קבועים של מיינדפולנס כדי לשפר את יכולתך להתבונן במחשבות מבלי להיות מוצף מהן. התמקדו ברגע הנוכחי, תוך שימת לב לחושים שלכם ולסביבה הקרובה. תרגול זה מאפשר לך להתנתק ממחשבות חודרניות, לבסס את עצמך כאן ועכשיו. עם הזמן והתרגול, אתה יכול לפתח עמדה מקבלת וחומלת יותר כלפי המחשבות שלך, להפחית את כוחן על הרגשות שלך.

 

הבהירו את הערכים שלכם:

זהה את ערכי הליבה שלך והשתמש בהם כמצפן מנחה בחייך. הבהרת מה באמת חשוב לך עוזרת לבסס בסיס איתן לביצוע בחירות ולנקיטת פעולה. כאשר עולות מחשבות חודרניות, הזכירו לעצמכם את הערכים שלכם והתחייבו להתנהגויות המתואמות איתם. על ידי בחירה מודעת לעסוק בפעולות משמעותיות, אתה יכול להפנות את המיקוד שלך הרחק ממחשבות חודרניות אל עבר חיים שמהדהדים עם הרצונות העמוקים ביותר שלך.

 

חפש.י תמיכה:

זכור/זכרי שאת.ה לא צריך להתמודד לבד עם מחשבות חודרניות. פנה/פני לתמיכה מחברים מהימנים, משפחה או אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש. שיתוף החוויות שלך עם אחרים שמבינים יכול לספק אימות, אמפתיה והדרכה מעשית. שקול להצטרף לקבוצת תמיכה או לחפש טיפול שהוכשר במיוחד ב-ACT. מטפל מיומן יכול להדריך אותך בטכניקות ACT ולספק אסטרטגיות מותאמות אישית להתמודדות עם האתגרים הייחודיים שלך.

שילוב ACT בחייכם דורש זמן ותרגול, אז היו סבלניים עם עצמכם. זכרו שהמטרה היא לא לחסל לחלוטין מחשבות חודרניות אלא לשנות את מערכת היחסים שלכם איתן. באמצעות קבלה, תשומת לב ופעולה מונעת ערכים, אתה יכול לנווט מחשבות חודרניות בצורה מיומנת יותר, להפחית את השפעתן ולחיות חיים שמתיישרים עם הערכים העמוקים ביותר שלך.

אמץ את הכוח של ACT וגלה את השלווה שמגיעה עם אימוץ המחשבות שלך תוך שמירה על נאמנות לערכים שלך. יש בך את הכוח בתוכך להתגבר על האתגרים של מחשבות חודרניות וליצור חיים של משמעות ותכלית.

 

אימוץ ההווה: קשיבות (מיינדפולנס) דרך העדשה של תרפיה של קבלה ומחויבות (ACT)

בעולם המהיר של היום, מציאת רגעים של שקט וחיבור יכולים להרגיש כמו מותרות. עם זאת, בצורתה הפשוטה ביותר, מיינדפולנס עוסקת בלשים לב לעצמך. הוא מציע מסלול להשבת השקט הפנימי שלנו וטיפוח קשר עמוק יותר עם עצמנו ועם העולם הסובב אותנו. מנקודת המבט של טיפול בקבלה ומחויבות (ACT), מיינדפולנס ממלא תפקיד מרכזי בטיפוח גמישות פסיכולוגית ולחיות חיים מספקים יותר.

 

מיינדפולנס, בהקשר של ACT, כרוך בהפניית תשומת הלב שלנו לרגע הנוכחי, תוך גישה של פתיחות, סקרנות ואי שיפוטיות. הוא מזמין אותנו להיות מודעים למחשבות, לרגשות, לתחושות הגוף ולסביבה שלנו, מבלי להסתבך בהם או לנסות לשנות אותם. על ידי תרגול מיינדפולנס, אנו מפתחים יכולת גדולה יותר להתבונן בחוויות שלנו מבלי להיסחף בהן, וליצור מרחב לבחירה ולפעולה מודעת.

 

להלן שלושה היבטים מרכזיים של מיינדפולנס מנקודת מבט של ACT:

 

מודעות לרגע הנוכחי: מיינדפולנס מזמינה אותנו לעגן את תשומת הלב שלנו לרגע ההווה, במקום להתעכב על העבר או לדאוג לגבי העתיד. על ידי התבוננות בהווה בסקרנות ובפתיחות, אנו יכולים לטפח תחושה עמוקה יותר של חיבור ומעורבות בחוויות שלנו. מודעות זו מאפשרת לנו לעסוק באופן מלא בכאן ועכשיו, להתענג על עושר החיים הנפרשים בזמן אמת.

 

קבלה ואי שיפוט: מיינדפולנס מעודד אותנו לפגוש את החוויות שלנו עם קבלה ואי-שיפוט. במקום לתייג מחשבות, רגשות או תחושות כ”טובות” או “רעות”, אנו לומדים להתבונן בהן בתחושת סקרנות וחמלה. על ידי תרגול קבלה, אנו מצמצמים את המאבק בחוויות לא נעימות, יוצרים מרחב פנימי המאפשר להן לבוא וללכת באופן טבעי, מבלי להיתפס לאחיזתם.

 

טיפוח חמלה עצמית: מיינדפולנס שזור עמוק בחמלה עצמית ב-ACT. זה כרוך בהרחבת אדיבות והבנה כלפי עצמנו, אימוץ הפגיעות והחוסר השלמות שלנו. באמצעות חמלה עצמית, אנו לומדים להחזיק את עצמנו בזהירות ולהציע לעצמנו את אותם חום ותמיכה שהיינו נותנים לאדם אהוב. עמדה מטפחת זו מטפחת חוסן ומעודדת אותנו לגשת לאתגרים באדיבות ובקבלה עצמית.

 

על ידי שילוב מיינדפולנס בחיי היומיום שלנו, אנו יכולים להתחבר למעיין של חוכמה פנימית, לשפר את הרווחה הרגשית שלנו ולבצע בחירות המתואמות עם הערכים העמוקים ביותר שלנו. בין אם באמצעות תרגילי מדיטציה פורמליים, תרגילי נשימה מודעת, או פשוט הפסקה כדי לעסוק באופן מלא בפעילויות היומיומיות שלנו, מיינדפולנס פותח פתח לדרך הוויה מודעת ומספקת יותר. תרגול יומי של מיינדפולנס עשוי להתחיל בזמן של פעילויות יומיומיות – למשל בזמן מקלחת, למשך דקה להתמקד בתחושה של המים על הגוף שלנו, או בזמן האזנה למוסיקה, להתמקד בצלילים, לשים לב אם וכיצד הגוף מגיב למוסיקה, לשים לב לעצמך.

 

אמצו את הכוח הטרנספורמטיבי של מיינדפולנס מנקודת מבט של ACT וצאו למסע של גילוי עצמי, קבלה ומודעות לרגע ההווה. 

אדם לייטון

תוכן נוסף שיכול לעניין אותך

משרד הבריאות וגומא גבים משיקים מסלול לימודים חדש בישראל לטיפול בטראומה והתמכרויות.
ראיון עם שרון רנדליך מפתחת התוכנית

מאת: מערכת האתר
בשיתוף פעולה חדש שנרקם בין המחלקה לטיפול בהתמכרויות של משרד הבריאות ומכללת גומא גבים יושק, לראשונה בישראל, מסלול לימודים תלת שנתי להכשרת אנשי מקצוע שיתמקדו בתחום ההתמכרויות וטראומה התוכנית - Trauma & Addiction Counselors מיועדת לבוגרי תואר ראשון במקצועות הטיפוליים להמשך קריאה >

התוכנית החדשה בשיתוף משרד הבריאות: על התמכרויות וטראומה

עמרי גפן מראיין את שרון רנדליך
עמרי גפן בשיחה עם שרון רנדליך על תוכנית לימודים חדשה בשיתוף משרד הבריאות להכשרת יועצי התמכרויות וטראומה, ושואל את השאלות הכי מעניינות: למה התוכנית הזו חשובה דווקא בימים טרופים אלו? מהי זו תחלואה כפולה? איך ה - 7.10 שינה את חוקי המשחק? ולמה היום נדרשים יועצים דווקא בתחומים האלה? שרון מספרת על יתרונות המסלול אל מול אופציות אחרות ומסבירה את ההבדל בין יועצים, מאמנים ומטפלים וכן מי יכול וכדאי לו להרשם ולקחת חלק במסלול הכשרה כל כך משמעותי שיסייע לרבים שזקוקים לעזרה. להמשך קריאה >

על מנהיגות ואמון בארגונים בחברה האזרחית

עמרי גפן מראיין את אפרת שקד
אפרת שקד בשיחה עם עמרי גפן, על מנהיגות, השפעה, יחסים בין מגזרים ואמון. אפרת מביאה פרספקטיבה רחבה ועמוקה מתוך ניסיון בתפקידי ניהול בכירים בארגונים עסקיים, חברתיים וציבוריים ומסע אישי מתמשך. שיחתם נוגעת בשאלות האימפקט של ארגוני החברה האזרחית, בשיתופיות ובאמון פנים ובין מגזרי. להמשך קריאה >

CCO: המקצוע החדש והמתפתח שיהפוך כל ארגון למוביל ורלוונטי

יהודה אטיאס מראיין את עמרי גפן
הפודקאסט המרתק הזה, עוסק הפעם באחד התחומים החדשים בישראל (ובעולם) בו תוכלו לשמוע את כל הפרטים על המקצוע שבימים אלה מתורגם מחזון למציאות – תפקיד ה-CCO החדש. בעידן בו תפקידים רבים יעלמו, אין ספק שתפקיד חדש ומשמעותי זה יזכה להכרה וצמיחה. התפקיד חיוני לא רק לעיתות משבר, אלא להתנהלות בעולם מורכב, החל מיצירת אימפקט חברתי ועד צמיחה עסקית - בתוך ובין ארגונים, קהילות ומגזרים. יהודה אטיאס מנכ"ל קבוצת גומא-גבים בשיחה מרתקת עם עמרי גפן, מנהל CCO ושותף בקבוצה. בשיחתם הם עוסקים במאפייניו הייחודיים של מנהל שיתופיות בארגון ובהכשרה – הראשונה בישראל (ובעולם) לתפקיד המשמעותי והרלבנטי לתקופה זו, עבור כל ארגון בכל מגזר. להמשך קריאה >

שיחה פתוחה ומרתקת על המהפכה במרחב הניהולי

עמרי גפן מראיין את טל רבן
עמרי גפן נפגש עם טל רבן שבעשור וחצי האחרונים היה מנכ"ל קוקה קולה, טרה וקימברלי קלארק ובשיחתם הפתוחה והמרתקת הם מדברים על תהליכי השינוי במרחבי הניהול והמנהיגות ועל השפעתה של התרבות הארגונית במיוחד בתקופה זו. עוד הם מדברים על איך וכמה זמן לוקח לעשות שינויים בתרבות ארגונית לאור השינויים שמתרחשים בעולם ועל חשיבות ניהול הממשקים ושיתופי פעולה בתוך הארגון ומחוצה לו. להאזנה לפרק היכנסו להמשך קריאה >

המפתח לשינוי: איך להתגבר על המחסומים העסקיים והאישיים בדרך להצלחה המקצועית

מאת: חן לוי קליין
כל עצמאי בעל עסק או יזם, מתמודד בשלב זה או אחר עם נושא של תקיעות בעסק. אנו לעיתים נתקלים בחוסר יכולת לראות את התמונה הגדולה ולהבחין בפתרונות שעומדים ממש לנגד עיננו. חן לוי קליין, מומחית לתהליכי שינוי והתפתחות משתפת אותנו במספר תובנות וכלים מעשיים לפריצת הדרך שתוביל אותנו ממצב של תקיעות העסק ועד להצלחה. להמשך קריאה >

מהו CCO? מתוך ספרו של עמרי גפן: “עוצמת השיתופיות – מאגו סיסטם לאקו סיסטם”

מאת: עמרי גפן, בהוצאת מטר
עמרי גפן, מומחה לתחומי השיתופיות והמו"מ ומחבר הספר "עוצמת השיתופיות מאגו סיסטם לאקו סיסטם" עונה בספרו על שאלות אלו בפרק 8 שמוקדש לתיאור מקצוע העתיד CCO או בשמו המלא Chief Collaboration Officer להמשך קריאה >

מקצוע העתיד: CCO – מנהל שיתופיות והזדמנויות בארגונים

מאת: מערכת האתר
ברגעים שבהם ההיסטוריה נכתבת מחדש, גם משמעויות חדשות מתהוות ותפקידים עכשוויים נולדים. נפגשנו עם עמרי גפן מוביל התוכנית הראשונה בישראל להכשרת מנהלי CCO או בהרחבה Chief Collaboration Officer ושאלנו אותו את כל מה שמנהלים צריכים לדעת להמשך קריאה >

מה תרצה להיות כשתהיה גדול

מאת: חן לוי קליין
תארו לכם שהייתם יכולים לחזור בזמן ולבחור במה הייתם רוצים לעסוק. האם הייתם בוחרים בתחום בו אתם עוסקים היום או אולי בחירה אחרת? חן לוי קליין, מאבחנת אישיות ומאמנת אישית ועסקית מדברת על שינויים ומה שחשוב לדעת על התהליך להמשך קריאה >

הסוד של הסרנדיפיטי: איך להפוך אקראיות להזדמנות

עמרי גפן מראיין את אסנת מירון
אסנת מירון ועמרי גפן, בשיחה על רשתיות וסרנדיפיטי. מה הן רשתות, ולא רשתות חברתיות המוכרות לנו, למה לארגונים כדאי להקים רשתות ומה הערך בכך, בעיקר בכל הקשור ליצירת אימפקט. איך ליצור ולתחזק רשתות? מה בין רשתות וסרנדיפיטי - האקראיות המבורכת, ומדוע לדבר עם זרים? ואיך מעצימים את ההשפעה שלנו בעולם בעזרת אקראיות הווייתית ומתוכננת. פרק מעניין ומסקרן במיוחד. להמשך קריאה >

איך לשמור על הזוגיות, האושר והתשוקה המינית בתקופת משבר ומלחמה

שרון רנדליך מראיינת את דנה ויינשטיין אורן
האם יכולה להיות תשוקה מינית בזמן מלחמה? מה הקשר בין טראומה למיניות, כיצד אוכלוסיות שונות מתמודדות עם שמירה על הזוגיות והקשר האינטימי, עם דגש על אנשי כוחות הביטחון ומילואימניקים. שרון רנדליך הזמינה לשיחה פתוחה את דנה ויינשטיין אורן לשיחה על כל מה שניתן לעשות כדי לשמר את התשוקה, גם ברמה האישית וגם ברמה הזוגית להמשך קריאה >

חרדה חברתית וטיפים להתמודדות

מאת: מערכת האתר
אחד הסוגים הנפוצים בעולם של חרדה הוא חרדה חברתית, וסוג זה יכול להופיע בגילים שונים ובקרב אוכלוסיות מגוונות. מהי חרדה חברתית וכיצד היא פוגעת באיכות חיינו? על כך נענה במאמר זה. להמשך קריאה >

רוצה ליצור איתנו קשר?

נשמח לחזור אלייך, רק צריך למלא פרטים    קורסים במכללה
    דילוג לתוכן